Biztonsági lehetőségek, amikről minden felhasználónak tudnia kell
A számítástechnika a modern ember életének egyre jelentősebb részévé válik – ezt nem feltétlenül csak a rendszergazda érzi. Ezért a naponta használt eszközökön is egyre fontosabb a biztonság. Most bemutatjuk, milyen módon biztosíthatjuk be a rajtuk található adatainkat.
Engedélyezzük az OS X tűzfalát
Az OS X fűzfala egy hálózati szűrő, melynek segítségével meghatározhatjuk, hogy mely programok kommunikálhatnak az interneten található bejövő kapcsolatokkal és melyek nem. A régebbi tűzfalak ezt portokra bontva engedélyezték vagy tiltották. Ennek az a hátránya, hogy engedélyezés esetén az adott portot más program is használhatta tudtunk nélkül. Az OS X tűzfala viszont programonként és szolgáltatásonként is képes engedélyezni vagy tiltani programokat.
A tűzfal beállításához navigáljunk a biztonsági és titkosítási beállításokhoz, majd klikkeljünk a tűzfal opcióra és oldjuk fel a panel beállításait. Ezután be-, illetve kikapcsolhatjuk majd a tűzfalat. Az alapbeállítás az esetek többségében elegendő, de a tűzfal beállításaira kattintva megnézhetjük, hogy mely programoknak engedélyezett az internet használata és melyek vannak letiltva. Itt találhatóak a további beállítások is, mint a „lopakodó” üzemmód, mely elrejti eszközünket minden külső belépési kísérlet elől.
A tűzfalat érdemes engedélyezni, ha nyilvános Wi-Fi hálózathoz is szoktunk csatlakozni, mint például a könyvtárban, kávézóban, stb. Ha az internetet otthon használjuk, elegendő a routerünk beépített tűzfala.
A „File Vault” engedélyezése
A „File Vault” az OS X beépített titkosító szolgáltatása, amely az egész merevlemezen található adatot lekódolja, beleértve a rendszerfájlokat és ideiglenes fájlokat is.
Engedélyezéséhez lépjünk be a biztonság és titkosítás beállításokhoz és engedélyezzük a File Vault szolgáltatását. Amikor a szolgáltatást engedélyezzük, meg kell adni, mely fiókok dekódoltatják az adatokat (később is hozzáadhatunk fiókokat), majd válasszuk a folytatás lehetőséget. Ez hosszabb ideig is eltarthat, főleg a nagyméretű, hagyományos merevlemezek esetén.
Ez a lehetőség abban az esetben hasznos, ha ellopnák a Mac-et. Amíg saját fiókunkkal vagyunk belépve, minden adathoz hozzáférünk, de ha valaki kivenné a merevlemezt és másik számítógépről próbálná megnyitni a tartalmát, akkor adataink használhatatlanok lennének.