Biztonsági lehetőségek, amikről minden felhasználónak tudnia kell
Jelszó kezelés
Ha több weboldalt használunk, mely jelszóval védi tartalmát, akkor sose használjuk ugyanazt a jelszót több helyen. Sokan szöveges dokumentumban lejegyzik a különböző oldalak belépési adatait, de ez is biztonsági kockázat. Az OS X tartalmaz egy beépített alternatívát a „keychain” alakjában.
A többi biztonsági szolgáltatással ellentétben a keychain alapból engedélyezve van. Amikor olyan oldalt használunk, ami felhasználónevet és jelszót használ, a keychain magától felajánlja az adatok mentését. Ez szolgáltatások, weboldalak, és más hitelesítést kérő programoknál is megjelenik. Az itt tárolt jelszavakat titkosított állapotban menti egy fájlban, melyet „keychain login”-nek hívnak.
A keychainben tárolt jelszavak a Keychain access felületről kezelhetők (megtalálható a /Applications/Utilities alatt). Amennyiben nem szeretnénk a mentett jelszavakat módosítani, nem szükséges ezt a programot külön elindítani, elég az automatikus funkciót használni mivel magától hozzárendeli a mentett jelszavakat a weboldalakhoz, programokhoz.
Ha igényeinknek nem felel meg a keychain, akkor használhatunk egy ilyen célra létrehozott programot is, mint az 1Password, mely több funkciót is tartalmaz.
Helymeghatározó és zároló lehetőségek
Amikor felügyelet nélkül hagyjuk a számítógépet, akkor jó ötlet zárolni azt, mert így csak jelszóval lehet használni, de mi magunk akár távolról is hozzáférhetünk. Ez a lehetőség arra is szolgál, hogy lenyomozzuk hol található Mac-ünk.
Az első beállítás a „General” fülön található a biztonság és titkosítás alatt. Engedélyezzük a jelszó kérését és állítsuk be, hogy mennyi idő múlva kérje azt. Ezután egyszerűen zárjuk le a Mac fedelét, és a következő használatnál kérni fogja a jelszót.
Ha távolról szeretnénk elérni a Mac-et illetve követni, akkor lépjünk be az iCloud weboldalára, majd a beállítások alatt engedélyezzük a „Back to My Mac” és „Find My Mac” szolgáltatásokat. Ha az elsőt engedélyezzük, akkor távolról ráléphetünk a Mac-re és használhatjuk a megosztott szolgáltatásokat. Ha ellopnák a gépünket, használhatjuk a „Find My Mac” lehetőséget, melynek segítségével lezárolható az eszköz, küldhetünk egy olyan parancsot, aminek hatására hangot bocsát ki (ez arra is jó, ha egyszerűen nem találjuk a készüléket) vagy távolról letörölhetünk mindent a merevlemezről. Ezeket a lehetőségeket az iCould.com oldalán érhetjük el.
Sajnos sem az Apple, sem egy rendszergazda nem tud segíteni, hogy előkerüljön a lopott készülékünk. Viszont ezek a biztonsági beállítások hozzájárulnak ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk adatainkat.
Forrás: InfoWolrd.