10 tipp a számítógépes vírusok elkerülésére
Ha vírus támadja meg a számítógépet vagy a telefont, akkor az belassul, indokolatlanul gyorsan merül, rosszabb esetben elvesztjük a hozzáférést a dokumentumainkhoz, és a többi és a többi. Ilyenkor a legtöbb ember pánikba esik, mert amilyen könnyű elkapni egy számítógépes vítust, épp olyan nehéz tőle megszabadulni. Tehát a legtöbben rögtön hívják a rendszergazdát, hogy segítse ki őket a bajból.
Íme néhány tipp a vírusok megelőzésére:
1. Töltsünk le legalább egy antivirus alkalmazást a készülékre!
Első lépésként ez a legfontosabb. Tisztán tartja a számítógépet és a telefont, és jelez, ha vírust érzékel. Az antivirust érdemes mindig újra és újra frissíteni, hiszen a vírusok is egyre változnak, így a védelmet is a legújabb fejlesztéseknek megfelelően karban kell tartani.
2. Érdemes az operációs rendszernek mindig a legújabb verzióját használni.
A régebbi operációs rendszerek tele vannak biztonsági résekkel, amin keresztül a vírusok vígan rátelepszenek a gépünkre. Fejlesztésnél a programozók odafigyelnek, hogy a lehető legbiztonságosabb legyen a rendszer, amit piacra dobnak, így minél újabb verzióját használjuk az operációs rendszernek, annál biztonságosabb.
3. Tedd biztonságossá az internethozzáférésedet!
Számtalan telefon és laptop csatlakozik az internethez, a fájlokhoz, nyomtatókhoz és egyéb készülékekhez wifin keresztül. Épp ezért nagyon fontos megfelelően védeni a internetet, amihez a legcélszerűbb a WPA és a WPA2 hasznáálata. Továbbá, hogyha például gyakran jönnek vendégek látogatóba, akkor érdemes egy külön „VENDÉG” jelzésű wifit létrehozni számukra, hogy ne kelljen a saját wifid jelszavát megadni másoknak.
4. Kattintás előtt gondolkozz!
Ne nyiss meg mellékletet olyan emailben, aminek a feladóját nem ismered! Messengeren, ha váratlanul kapsz egy linket akár a legjobb barátodtól is, megnyitás előtt kérdezd meg, milyen linket küldött. Ha le kell tölteni valamit a netről, előtte vizsgáld át valamilen program segítségével! A legtöbb antivírus program ezt már automatikusan megteszi.
5. Vigyázz az adataidra!Ez egy igen nagy kihívás az internet világában. Sok hacker nem erőszakkal, a „mindent vagy semmit” jelmondatot követve tesz szert a bakszámládra, hanem egy minimális információval feltörik az egyik fiókodat, utána onnan gyűjtenek még pár infót, ami elegendő a következő fiókodba való bejutáshoz, és így tovább, amíg szép csendben megszerzik a bankszámládról az összes pénzedet, vagy a személyi adataiddal visszaélve sötét ügyekben tevékenykednek.
5+1. Használj erős jelszavakat!
Ne használj egy jelszót több különböző fiókhoz, és ne adj meg olyan információt jelszóként, amire könnyű rájönni! (Pl. házikedvenc neve, születési dátum, stb.) Legyen olyan, amit te könnyen megjegyzel, de más nem jön rá! Célszerű a jelszavunkat bizonyos időközönként megváltoztatni, mert a jelszó feltöréséhez idő kell.