Milyen a jó jelszó?
Az internet világában a fiókjaink és személyes adataink első számú védelmét a megfelelő erősségű jelszó biztosítja. Épp ezért nagyon fontos olyan jelszót kitalálni, amire mi könnyűszerrel emlékezni fogunk, de mások nem jönnek rá.
A megfelelő jelszó kitalálása nehéz feladat, mert jó, ha használunk benne számot, kis- és nagybetűt, pontot és vesszőt is. Emellett könnyen megjegyezhető legyen, de más ne tudja kitalálni… Ezért ne használjuk soha a házikedvencünk nevét vagy a születési dátumunkat, kedvenc ételünket, kedvenc színészünk nevét, hiszen aki kicsit is ismer, vagy egyszer ellátogatott a facebook adatlapunkra, az ezen információk birtokában könnyűszerrel feltörheti a fiókunkat.
Bizonyára sokféle képlet létezik a jó jelszó kitalálására, és a rendszergazdáknak, programozóknak meg informatikusoknak sok jól bevált módszere van, itt most egyet írok le néhány lépésben, ami talán a legegyszerűbb, de mégis bombabiztos.
1. Találjunk ki egy mondatot, ami közel áll hozzánk, és emlékezni fogunk rá! Ez lehet egy idézet egy könyvből, vagy egy sokat emlegetett szállóige is akár.
Pl.: „Nevem van, de ez most mellékes.” (Rejtő Jenő: A tizennégy karátos autó)
2. Az összes szó kezdőbetűje legyen nagybetű!
„Nevem Van, De Ez Most Mellékes.”
3. Szedjük ki az idézetből az összes szóközt és a magánhangzókat, az írásjeleket hagyjuk benne! (Figyeljünk oda, a szókezdő mássalhangzók nagybetűk maradnak.)
„NvmVn,DzMstMllks.”
4. Néhány betűt cseréljünk ki száámokra! Pl l-et 1-re, s-t 5-re, D-t 0-ra, z-t 7-re, stb, úgy, hogy hasonlítsanak a számok a betúkre!
„NvmVn,07M5tM11k5.”
Ennyi az egész, kész is az erős jelszó. Ha esetleg elfelejtenénk, akkor is vissza tudjuk vezetni a kiválasztott mondat és az alkalmazott módszer ismeretében, mi a jelszó.