Nyomógombos vagy érintőképernyős telefont érdemes venni?
Telefonvásárlás előtt, ha valaki kevésbé szakértő a témában, felmerülhet a kérdés, hogy okos- vagy butatelefont érdemes-e inkább venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és a hátrányai, ezek közül a számomra legfontosabbakat írom le. (Az itt leírtak csak általánosságban igazak, az iránymutatást szolgálják, vásárlásnál természetesen sokkal többet jelent az adott telefon márkája és egyéni tulajdonságai.)
A nyomógombos telefon előnye, hogy bár kevés funkcióval rendelkezik, ezt a keveset általában megbízhatóan teljesíti. Általában évekig működik. Az akkumulátora erősebb, napokig vagy akár 1-2 hétig is vígan kibírja töltés nélkül. Első telefonnak gyerekek számára célszerű, mert szükség esetén biztonságosan lehet vele telefonálni, de a káros tartalmak és/vagy felesleges és időrabló funkciók csak korlátozottan elérhetők. Hátránya, hogy alapvetően lassabban lehet használni, illetve a tárhelye is általában kisebb, kamerája ha van, akkor is jóval rosszabb minőségű, mint az érintős telefonoknak.
Az érintőképernyős telefon előnye, hogy sok mindenre képes, a fényképezéstől a vérnyomásmérésen át a hangfelismerős böngészőig szinte bármilyen funkció megtalálható, így minden egy helyen van, amire szükségünk lehet. Tárhelye nagy, így sok alkalmazás letölthető, amiket egy időben, egymással párhuzamosan is futtathatunk. A különböző chat programok és közösségi oldalakon keresztül könnyen érintkezhetünk ismerőseinkkel. Hátránya, hogy az alkalmazások gyakran önálló életre kelnek és frissíteni kezdik magukat, ám ezt ki lehet kapcsolni az itt leírt módon. Hátránya, hogy hamar tönkre megy, az akkumulátor ideje is rövidebb. Időnként lefagy, és azon túl, hogy ez a szokás rendkívül idegesítő, ténylegesen rossz következményekkel is járhat, ha például épp telefonálás előtt fagy le, vagy a böngésző dönt úgy egy fontos pillanatban, hogy felmondja a szolgálatot. Érintőképernyős jellegéből adódóan kesztyűben például nem is használható a legtöbbjük.